Pitz Alpine Glacier Trail
July 31 - August 1, 2026
6481 St. Leonhard im Pitztal
6481 St. Leonhard im Pitztal
Wettbewerbe
- 63k Trailrun
- 87k Trailrun
- 103k Trailrun
- 16k Trailrun
- 23.5k Trailrun
- 27k Trailrun
- 43k Trailrun
- 45k Trailrun
Race Overview
| Date: | Friday, July 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 63 K |
| Participants: | children |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 4300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 4300m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 87 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 5200 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 5200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 103 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 6000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 6000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 16 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 800 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 800m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 23.5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1700 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1700m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 27 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1300m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 43 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2900 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2900m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcity, 6481 Mandarfen/Pitztal
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
8085/992177/2026-02-25 23:39:03