1. Mai LäufLE & audius Duathlon
May 2027
70771 Leinfelden-Echterdingen
70771 Leinfelden-Echterdingen
Wettbewerbe
- 5k
- Duathlon (27,5 km)
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportpark Goldäcker, Leinfelder Straße 101, 70771 Leinfelden-Echterdingen, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Sport: | duathlon |
| Running: | 5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 2.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportpark Goldäcker, Leinfelder Straße 101, 70771 Leinfelden-Echterdingen, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportpark Goldäcker, Leinfelder Straße 101, 70771 Leinfelden-Echterdingen, DE
Nearby accommodations
Contact
29871/1002428/2026-05-13 00:13:06