13. Ahrathon - Der Erlebnismarathon im Ahrtal
Sat, June 13, 2026
53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
Wettbewerbe
- 5k
- 10k Nordic walk
- 10k
- 13.1M (Nordic walk )
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dahliengarten, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dahliengarten, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dahliengarten, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:50 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | rolling course |
| Timing: | not timed |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dahliengarten, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dahliengarten, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dahliengarten, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6082/991902/2026-02-19 11:57:02