Drei-Talsperren-Marathon
Sat, September 19, 2026
08309 Eibenstock
08309 Eibenstock
Wettbewerbe
- 30k Bicycle tour
- 50k Bicycle tour
- 100k Bicycle tour
- 8k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | Cycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 662 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 662m and descents with a total elevation loss of 662m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ludwig-Jahn-Str. 12, 08309 Elbenstock
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | Cycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 50 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1117 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1117m and descents with a total elevation loss of 1117m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ludwig-Jahn-Str. 12, 08309 Elbenstock
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Cycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 100 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2050 meters |
Course
This race is on a rolling 29.98 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 2050m and descents with a total elevation loss of 2050m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ludwig-Jahn-Str. 12, 08309 Elbenstock
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 129 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 129m and descents with a total elevation loss of 129m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ludwig-Jahn-Str. 12, 08309 Elbenstock
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 388 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 388m and descents with a total elevation loss of 388m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ludwig-Jahn-Str. 12, 08309 Elbenstock
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 910 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 910m and descents with a total elevation loss of 910m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ludwig-Jahn-Str. 12, 08309 Elbenstock
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
299/998149/2026-04-21 14:35:02