20. Europalauf
Sat, June 20, 2026
53773 Hennef (Sieg)
53773 Hennef (Sieg)
Wettbewerbe
- 3.6k
- 5k
- 7.2k Walk/Nordic walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Frankfurter Straße 97, 53773 Hennef
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Frankfurter Straße 97, 53773 Hennef
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 7.2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Frankfurter Straße 97, 53773 Hennef
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Frankfurter Straße 97, 53773 Hennef
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21.1 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Frankfurter Straße 97, 53773 Hennef
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
907/981372/2025-10-17 23:29:04