Fehmarn Marathon
23769 Fehmarn
- 1.4k
- 5k
- 12.1k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.4 K |
| Participants: | children & students |
| Age: | 6 to 9 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
What:
Showers, women for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 10 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 7 meters |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
What:
Showers, women for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 12.1 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 14 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 13 meters |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
What:
Showers, women for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 60 meters |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
What:
Showers, women for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 150 meters |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
What:
Showers, women for all races.
Where:
Strandcamping Wallnau
When:
Sat, 06.17, 17 10:00 - 15:00
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Gahlendorfer Weg 25
2376 Fehmarn
Germany
Email: info@fehmarn-marathon.de
Links: Official race info |
Website
4536/983768/2025-11-02 13:39:02