ITK Südpfalzlauf der LG Rülzheim
Sun, September 6, 2026
76761 Rülzheim
76761 Rülzheim
Wettbewerbe
- 5k Run & Walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am See, 76761 Rülzheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am See, 76761 Rülzheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am See, 76761 Rülzheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am See, 76761 Rülzheim
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am See, 76761 Rülzheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am See, 76761 Rülzheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
9219/997449/2026-04-15 15:47:03