Kallmünzer Frühlingslauf
April 2027
93183 Kallmünz
93183 Kallmünz
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:40 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Marktplatz, 93183 Kallmünz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Schmidwöhr, 93183 Kallmünz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Marktplatz, 93183 Kallmünz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Schmidwöhr, 93183 Kallmünz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Marktplatz, 93183 Kallmünz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Schmidwöhr, 93183 Kallmünz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
726/1000640/2026-04-30 14:51:02