40. Gänseliesellauf
Fri, June 12, 2026
40789 Monheim am Rhein
40789 Monheim am Rhein
Wettbewerbe
- 0.1k
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | no competitive character |
| Distance: | 0.1 K |
| Entry fees: | |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum, 40789 Monheim am Rhein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum, 40789 Monheim am Rhein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum, 40789 Monheim am Rhein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2350/1004228/2026-05-19 21:01:02