13. Himmelswegelauf
Sat, June 13, 2026
06642 Nebra (Unstrut)
06642 Nebra (Unstrut)
Wettbewerbe
- 42k Bicycle tour
- 10k
- 10k Walk
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Cycling |
| Distance: | 42 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Steinklöbe 16, 06642 Nebra
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Steinklöbe 16, 06642 Nebra
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Steinklöbe 16, 06642 Nebra
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Steinklöbe 16, 06642 Nebra
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Steinklöbe 16, 06642 Nebra
Nearby accommodations
Contact
6199/978960/2025-09-28 18:49:04