Jenaer Kernberglauf
Sat, October 17, 2026
07745 Jena
07745 Jena
Wettbewerbe
- 5k
- 15k
- 27k
Race Overview
| Date: | Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Oberaue 1 07745 Jena
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oberaue 1 07745 Jena
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Oberaue 1 07745 Jena
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oberaue 1 07745 Jena
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 27 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Oberaue 1 07745 Jena
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oberaue 1 07745 Jena
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4051/994563/2026-03-24 18:47:02