KRIEGER Laacher See MTB Marathon
Sun, August 9, 2026
Lavastraße Nickenich
Lavastraße Nickenich
Wettbewerbe
- 30k Mountain biking
- 60k Mountain biking
- 70k Mountain biking
- 80k Mountain biking
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 900 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 900m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
56645, Lavastraße Nickenich
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 60 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1600 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
56645, Lavastraße Nickenich
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 70 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 600 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
56645, Lavastraße Nickenich
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 80 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2240 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 2240m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
56645, Lavastraße Nickenich
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
16613/1001223/2026-05-04 15:01:04