38. Roruper Abendlauf
Fri, July 10, 2026
48249 Dülmen-Rorup
48249 Dülmen-Rorup
Wettbewerbe
- 3k
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Friday, July 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Birkenweg, 48249 Dülmen-Rorup
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Birkenweg, 48249 Dülmen-Rorup
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Birkenweg, 48249 Dülmen-Rorup
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
SV Brukteria Rorup 1921 e.V.
Erlengrund 16
48249 Dülmen
Germany
Tel.: 02548/1487
Email: lauftreff@rorup.net
Links: Official race info |
Website
Erlengrund 16
48249 Dülmen
Germany
Tel.: 02548/1487
Email: lauftreff@rorup.net
Links: Official race info |
Website
882/976362/2025-09-13 12:19:02