37. Südseitenlauf
Fri, September 4, 2026
25541 Brunsbüttel
25541 Brunsbüttel
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:20 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle Süd, Jahnstraße, 25541 Brunsbüttel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:20 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle Süd, Jahnstraße, 25541 Brunsbüttel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle Süd, Jahnstraße, 25541 Brunsbüttel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
8675/983773/2025-11-02 13:39:03