Ultraskyrace Südtirol
August 2026
39100 Bozen
39100 Bozen
Wettbewerbe
- 121k
- 27k
- 26.2M
- 69k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, August 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 121 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 7554 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 7554m.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 121k .
Where:
Talferwiesen, Bozen
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 121k .
Where:
Talferwiesen, Bozen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 27 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1067 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1067m.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2863 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2863m.
Where is the finish?
What:
Finish : for the race: 26.2M .
Where:
Sarnthein
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 69 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3930 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3930m.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 69k .
Where:
Talferwiesen, Bozen
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 69k .
Where:
Talferwiesen, Bozen
Nearby accommodations
Contact
8940/975100/2025-09-04 09:11:03