Neujahrsmarathon Zürich
8952 Schlieren
- 10.6k
- 13.1M
- 26.2M relay
- 26.2M
Race Overview
| Date: | expected Friday, January 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:01 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.55 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 10 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 19 meters |
| Time limit: | 5 hours |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Walo Bertschinger, Industrie Giessen, Ueberlandstrasse, 8952 Schlieren
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Age groups
Children's age groups:
| M/F U12: | year of birth 2016-2017 |
Youth age groups:
| M/F U14: | year of birth 2014-2015 |
| M/F U16: | year of birth 2012-2013 |
| M/F U18: | year of birth 2010-2011 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2009 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1967 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Friday, January 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:01 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 38 meters |
| Time limit: | 5 hours |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Walo Bertschinger, Industrie Giessen, Ueberlandstrasse, 8952 Schlieren
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Age groups
Youth age groups:
| M/F U16: | year of birth 2012-2013 |
| M/F U18: | year of birth 2010-2011 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2009 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1967 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Friday, January 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:01 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 10 |
| Relay: | 2-4-person relay |
| Relay handoff point: | 10.55 / 10.55 / 10.55 / 10.55 km |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 76 meters |
| Time limit: | 5 hours |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Walo Bertschinger, Industrie Giessen, Ueberlandstrasse, 8952 Schlieren
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Friday, January 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:01 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 76 meters |
| Time limit: | 5 hours |
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Walo Bertschinger, Industrie Giessen, Ueberlandstrasse, 8952 Schlieren
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Sporthalle Unterrohr, Unterrohrstrasse 2, 8952 Schlieren, Schweiz
Age groups
Youth age groups:
| M/F U18: | year of birth 2010-2011 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2009 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1967 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
8000 Zürich
Switzerland
Email: info@neujahrsmarathon.ch
Links: Official race info |
Website
14084/989982/2026-01-13 00:11:04