Anchorage Mayors Marathon and Half Marathon
Sat, June 20, 2026
Anchorage, AK 99508
Anchorage, AK 99508
Wettbewerbe
- 4.7M
- 13.1M
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.7 M |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
1259/988482/2025-12-18 23:05:02