Carolina Reaper Challenge
Sat, July 18, 2026
Anderson, SC 29621
Anderson, SC 29621
Wettbewerbe
- 13.1M
- 13.1M
- 26.2M
- 26.2M relay
- 50k
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 50 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:40 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 150 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Maximum number of entries: | 75 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Maximum number of entries: | 75 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 50 K |
| Maximum number of entries: | 75 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6630 Frontage Rd, Greenville, SC 29605, US
Nearby accommodations
Contact
18317/994520/2026-03-24 18:17:04