1. Georgenberger Frühlingslauf
Sat, April 25, 2026
1230 Wien
1230 Wien
Wettbewerbe
- 0.2k
- 0.8k
- 5.2k Trailrun
- 5.2k Nordic walk
- 10.1k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.2 K |
| Participants: | young children |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:40 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.8 K |
| Participants: | children & students |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:35 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.1 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottillingerplatz 1, 1230 Wien
Nearby accommodations
Contact
30131/991042/2026-01-29 17:57:05