Plänterwaldlauf
February 2027
12437 Berlin
12437 Berlin
Wettbewerbe
- 5k Run & Walk
- 10k
- 15k
- 20k
- 20k relay
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 20 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 20 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 5 / 5 / 5 / 5 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Berlin, Baumschulenstraße 1
Nearby accommodations
Contact
7071/992330/2026-02-27 10:11:02