Zitronenkrämerlauf
February 2027
54340 Bekond
54340 Bekond
Wettbewerbe
- 6.5k Walk
- 6.7k Run & Walk
- 12k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 6.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 54340 Bekond
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 6.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 54340 Bekond
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 54340 Bekond
Nearby accommodations
Contact
5725/992004/2026-02-20 11:11:03