21. Ederauenlauf
Sat, September 5, 2026
34549 Edertal
34549 Edertal
Wettbewerbe
- 4.7k
- 7.5k Nordic walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:35 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.7 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Edertal-Bergheim Ederauenweg 3
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
5333/990647/2026-01-21 20:27:04