Eifellauf Nimshuscheid
February 2027
54612 Nimshuscheid
54612 Nimshuscheid
Wettbewerbe
- 7k Hiking
- 10k
- 15k
- 20k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 7 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 29, 54612 Nimshuscheid, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 29, 54612 Nimshuscheid, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 29, 54612 Nimshuscheid, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 20 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 29, 54612 Nimshuscheid, DE
Nearby accommodations
Contact
30069/991930/2026-02-19 14:41:06