MTB am Rursee
Sun, June 28, 2026
52152 Simmerath
52152 Simmerath
Wettbewerbe
- 30k Mountain biking
- 50k Mountain biking
- 90k Mountain biking
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30 K |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hirschrott 900, 52152 Simmerath
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hirschrott 900, 52152 Simmerath
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 50 K |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hirschrott 900, 52152 Simmerath
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hirschrott 900, 52152 Simmerath
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 90 K |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hirschrott 900, 52152 Simmerath
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hirschrott 900, 52152 Simmerath
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
29753/997401/2026-04-13 20:35:05