17. Panoramalauf
Sun, August 30, 2026
65527 Niedernhausen
65527 Niedernhausen
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 10k
- 15k
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz TUS Königshofen, Waldstr. 20, 65527 Niedernhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz TUS Königshofen, Waldstr. 20, 65527 Niedernhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz TUS Königshofen, Waldstr. 20, 65527 Niedernhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz TUS Königshofen, Waldstr. 20, 65527 Niedernhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5059/984084/2025-11-08 22:39:04