ProAm - Dein Tag
August 2026
30159 Hannover
30159 Hannover
Wettbewerbe
- 29k Bicycle tour
- 68k Road cycling
- 103k Road cycling
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | Cycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 29 K |
| Course profile: | rolling course |
| Timing: | not timed |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Neues Rathaus, Trammplatz 2, 30159 Hannover
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 68 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Neues Rathaus, Trammplatz 2, 30159 Hannover
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:35 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 103 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Neues Rathaus, Trammplatz 2, 30159 Hannover
Nearby accommodations
Contact
16146/970714/2025-07-22 20:35:05