Sparkassen Münsterland Giro
October 2026
48149 Münster
48149 Münster
Wettbewerbe
- 65k Road cycling
- 95k Road cycling
- 125k Road cycling
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Distance: | 65 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Apffelstaedtstraße, 48149 Münster
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Distance: | 95 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Apffelstaedtstraße, 48149 Münster
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Distance: | 125 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Apffelstaedtstraße, 48149 Münster
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16672/982448/2025-10-24 19:21:11