Stadtwaldlauf Fürth
Sun, October 18, 2026
90768 Fürth
90768 Fürth
Wettbewerbe
- 5.2k
- 10k
- 12k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, October 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
TV Fürth 1860 e. V., Coubertinstraße 9-11, 90768 Fürth
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
TV Fürth 1860 e. V., Coubertinstraße 9-11, 90768 Fürth
Race Overview
| Date: | Sunday, October 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
TV Fürth 1860 e. V., Coubertinstraße 9-11, 90768 Fürth
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
TV Fürth 1860 e. V., Coubertinstraße 9-11, 90768 Fürth
Race Overview
| Date: | Sunday, October 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 350 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 350m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
TV Fürth 1860 e. V., Coubertinstraße 9-11, 90768 Fürth
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
TV Fürth 1860 e. V., Coubertinstraße 9-11, 90768 Fürth
Nearby accommodations
Contact
29172/994565/2026-03-24 18:49:05