Verler Triathlon
Sun, July 12, 2026
33415 Verl
33415 Verl
Wettbewerbe
- Triathlon (25,75 km)
- Triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Olympic distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Verl, Verler See
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Verl, Verler See
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:20 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Verl, Verler See
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Verl, Verler See
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40 M |
| Running: | 10 M |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Verl, Verler See
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Verl, Verler See
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
13969/980143/2025-10-08 21:43:03