Messkircher Stadtlauf
July 2026
88605 Messkirch
88605 Messkirch
Wettbewerbe
- 3k
- 3k relay
- 7.5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathaus, 88605 Messkirch
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathaus, 88605 Messkirch
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:25 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathaus, 88605 Messkirch
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4780/971093/2025-07-24 16:31:03