ASICS Österreichischer Frauenlauf
Sun, May 31, 2026
1020 Wien
1020 Wien
Wettbewerbe
- 5k Nordic walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:05 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wien, Prater Hauptallee
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wien, Prater Hauptallee
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wien, Prater Hauptallee
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wien, Prater Hauptallee
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wien, Prater Hauptallee
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wien, Prater Hauptallee
Nearby accommodations
Contact
6018/973103/2025-08-10 18:51:02