11. Aarauer Altstadtlauf
Sat, June 20, 2026
55000 Aarau
55000 Aarau
Wettbewerbe
- 3k
- 6k relay
- 6k
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:35 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schlossplatz, 55000 Aarau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schlossplatz, 55000 Aarau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:40 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Relay: | 5-person relay |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schlossplatz, 55000 Aarau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schlossplatz, 55000 Aarau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schlossplatz, 55000 Aarau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schlossplatz, 55000 Aarau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28013/1002972/2026-05-13 14:45:06