Aargau Halbmarathon
March 2027
5000 Aarau
5000 Aarau
Wettbewerbe
- 6k
- 13.1M
- 13.1M (relay)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Age: | 12 to 100 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 12 and 100 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schachenalle, Aarau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schachenalle, Aarau
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Age: | 16 to 100 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 100 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 13.1M.
Where:
Möriken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schachenalle, Aarau
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Age: | 16 to 100 |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 5.8 / 5.5 / 9.8 km |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 100 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schachenalle, Aarau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schachenalle, Aarau
Nearby accommodations
Contact
11493/994208/2026-03-20 10:11:04