40. Flensburger Adventslauf
Sun, December 13, 2026
24943 Flensburg
24943 Flensburg
Wettbewerbe
- 3.5k
- 6.8k Nordic walk
- 6.8k
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, December 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, December 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 6.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, December 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:35 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.8 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, December 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Flensburg, Arndtstraße 5, Mürwiker Stadion
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3959/992611/2026-02-28 14:51:03