ALB - EXTREM Radmarathon
Sun, June 28, 2026
73113 Ottenbach
73113 Ottenbach
Wettbewerbe
- 105k Road cycling
- 175k Road cycling
- 210k Road cycling
- 255k Road cycling
- 305k Road cycling
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 105 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1500 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1500m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 175 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2900 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 2900m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 210 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 3600 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 3600m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 255 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 4800 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 4800m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 305 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 6000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 6000m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Buchs, 73113 Ottenbach
Nearby accommodations
Contact
16586/997410/2026-04-13 20:45:04