Marathon du lac d'Annecy
April 2026
74000 Annecy
74000 Annecy
Wettbewerbe
- 5k
- 13.1M
- 9k Nordic walk
- 10k
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 9 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
86/956004/2025-05-09 09:41:03