ARBERLAND Ultra Trail
September 2026
94252 Bayerisch Eisenstein
94252 Bayerisch Eisenstein
Wettbewerbe
- 20k Trailrun
- 35k Trailrun
- 45k Trailrun
- 66k Trailrun
- 100k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 20 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 600 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hohenzollern Skistadion, Arberseestraße 40, 94252 Bayerisch Eisenstein
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 35 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hohenzollern Skistadion, Arberseestraße 40, 94252 Bayerisch Eisenstein
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 45 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hohenzollern Skistadion, Arberseestraße 40, 94252 Bayerisch Eisenstein
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 66 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hohenzollern Skistadion, Arberseestraße 40, 94252 Bayerisch Eisenstein
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 100 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3700 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3700m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hohenzollern Skistadion, Arberseestraße 40, 94252 Bayerisch Eisenstein
Nearby accommodations
Contact
16886/979401/2025-10-02 11:11:04