Badener Stadtlauf
2500 Baden
- 0.6k
- 5k (teams)
- 5k Nordic walk
- 5k
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.63 K |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:05 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 21.1 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grüner Markt / Brusatti Platz, 2500 Baden
When:
Sun, 06.17, 18
children/youth
Nearby accommodations
Contact
8022/1001318/2026-05-06 12:45:03