Badische Meile
May 2027
76135 Karlsruhe
76135 Karlsruhe
Wettbewerbe
- 8.9k
- 8.9k Walk
- 8.9k Nordic walk
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 2, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 8.8889 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 6.000 starters |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hermann-Veith-Straße, 76137 Karlsruhe
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 2, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 8.8889 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hermann-Veith-Straße, 76137 Karlsruhe
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 2, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:17 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 8.8889 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hermann-Veith-Straße, 76137 Karlsruhe
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
1606/1003973/2026-05-15 10:21:02