Bahamas Marathon
January 2027
Nassau 242
Nassau 242
Wettbewerbe
- 5k
- 13.1M
- 26.2M
- 26.2M relay
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish : for the race: 5k .
Where:
Paradise Island, Nassau
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 13.1M.
Where:
Arawak Cay, Nassau
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 26.2M .
Where:
Arawak Cay, Nassau
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 26.2M relay .
Where:
Arawak Cay, Nassau
Nearby accommodations
Contact
4178/990770/2026-01-23 07:11:03