18. Bickendorfer Büdchenlauf
Sun, September 27, 2026
50827 Köln-Bickendorf
50827 Köln-Bickendorf
Wettbewerbe
- 5k Walk/Nordic walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Köln, Venloer Straße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Köln, Venloer Straße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-5-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Köln, Venloer Straße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Köln, Venloer Straße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Köln, Venloer Straße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Köln, Venloer Straße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2539/983055/2025-10-26 17:23:02