Bilstein-Marathon (BiMa 12/BiMa 21/BiMa 42/BiMa 57)
37217 Witzenhausen
- 12k
- 13.1M
- 13.1M (Hiking)
- 26.2M (Hiking)
- 26.2M
- 57k Trailrun
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 12 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 535 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 535 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1100 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1100 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 57 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1500 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Witzenhausen-Kleinalmerode, Ledergasse 1, Bürgerhaus
When:
Sat, 05.06, 17
Sun, 05.07, 1716:00 - 18:00
until 10:00
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
Rösebach 14
37217 Witzenhausen
Germany
Email: bilsteinmarathon@yahoo.de
Links: Official race info |
Website
5809/999299/2026-04-24 10:51:02