20. Borkumer Meilenlauf und Nordic Walking
Sat, September 5, 2026
26757 Borkum
26757 Borkum
Wettbewerbe
- 5.3k
- 6k Nordic walk
- 10.9k
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Borkum, Bürgermeister-Kieviet-Promenade
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Borkum, Bürgermeister-Kieviet-Promenade
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:45 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Borkum, Bürgermeister-Kieviet-Promenade
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Borkum, Bürgermeister-Kieviet-Promenade
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.9 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Borkum, Bürgermeister-Kieviet-Promenade
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Borkum, Bürgermeister-Kieviet-Promenade
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5236/980820/2025-10-12 12:41:04