Brechener Straßenlauf
March 2027
65611 Brechen
65611 Brechen
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Brunnenplatz Frankfurter Straße 52, Oberbrechen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brunnenplatz Frankfurter Straße 52, Oberbrechen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:20 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Brunnenplatz Frankfurter Straße 52, Oberbrechen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brunnenplatz Frankfurter Straße 52, Oberbrechen
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 2003-2009 |
| M/F 20: | year of birth 2003-2007 |
| M/F 25: | year of birth 1998-2002 |
| M/F 30: | year of birth 1993-1997 |
| M/F 35: | year of birth 1988-1992 |
| M/F 40: | year of birth 1983-1987 |
| M/F 45: | year of birth 1978-1982 |
| M/F 50: | year of birth 1973-1977 |
| M/F 55: | year of birth 1968-1972 |
| M/F 60: | year of birth 1963-1967 |
| M/F 65: | year of birth 1958-1962 |
| M/F 70: | year of birth 1953-1957 |
| M/F 75: | year of birth 1948-1952 |
| M/F 80: | year of birth 1943-1947 |
| M/F 85: | year of birth 1938-1942 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Brunnenplatz Frankfurter Straße 52, Oberbrechen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brunnenplatz Frankfurter Straße 52, Oberbrechen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
653/995934/2026-04-02 14:31:02