Brucker Dorflauf
September 2026
5671 Bruck
5671 Bruck
Wettbewerbe
- 0.2k
- 3k relay
- 5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.15 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Raiffeisenstraße 6, 5671 Bruck an der Großglocknerstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Raiffeisenstraße 6, 5671 Bruck an der Großglocknerstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Raiffeisenstraße 6, 5671 Bruck an der Großglocknerstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
29715/980372/2025-10-09 13:21:05