Churfirsten Trail Run
August 2026
9657 Unterwasser
9657 Unterwasser
Wettbewerbe
- 13.8k
- 5.2k Trailrun
- 13.8k Trailrun
- 24.2k Trailrun
- 43.3k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstrasse 14 (Tennishalle), 9657 Unterwasser
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | youth |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstrasse 14 (Tennishalle), 9657 Unterwasser
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.8 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstrasse 14 (Tennishalle), 9657 Unterwasser
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 24.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstrasse 14 (Tennishalle), 9657 Unterwasser
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 43.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstrasse 14 (Tennishalle), 9657 Unterwasser
Nearby accommodations
Contact
29992/988150/2025-12-13 10:47:06