Course des Franches
Fri, June 12, 2026
2340 Le Noirmont
2340 Le Noirmont
Wettbewerbe
- 3.2k relay
- 3.2k
- 7.4k Hiking
- 9.5k
- 9.5k relay
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.2 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Halle de gymnastique, 2340 Le Noirmont
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.2 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Halle de gymnastique, 2340 Le Noirmont
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:35 PM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.4 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Halle de gymnastique, 2340 Le Noirmont
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Halle de gymnastique, 2340 Le Noirmont
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Halle de gymnastique, 2340 Le Noirmont
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
7741/984576/2025-11-20 13:11:02