Deseret News Marathon
Fri, July 24, 2026
Salt Lake City, UT 84111
Salt Lake City, UT 84111
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
1263/994530/2026-03-24 18:27:02