Schwarzenberger Edelweißlauf
August 2026
08340 Schwarzenberg
08340 Schwarzenberg
Wettbewerbe
- 2.5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 43 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 43m and descents with a total elevation loss of 43m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 86 meters |
Course
This race is on a rolling 1.6 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 86m and descents with a total elevation loss of 86m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:33 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 86 meters |
Course
This race is on a rolling 1.6 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 86m and descents with a total elevation loss of 86m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:36 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 172 meters |
Course
This race is on a rolling 1.6 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 172m and descents with a total elevation loss of 172m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schwarzenberg, Markt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Läuferbund Schwarzenberg 1990 e.V.
08340 Schwarzenberg
Germany
Email: info@laeuferbund-szb.de
Links: Official race info |
Website
08340 Schwarzenberg
Germany
Email: info@laeuferbund-szb.de
Links: Official race info |
Website
14121/974797/2025-08-29 10:41:03