18. Eglisauer Laufday
Sun, March 29, 2026
8193 Eglisau
8193 Eglisau
Wettbewerbe
- Stair run
- 5k
- 10k relay
- 10k
- 10k Nordic walk
- 18k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | Stair running |
| Event-Type: | race |
| Stairs: | 773 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 160 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 160m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 108 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 108m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 216 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 216m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 216 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 216m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 200 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 200m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:15 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 18 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 400 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weiherbachhaus, Eglisau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Werni Frei
Chlupfwiesstrasse 11
8165 Oberweningen
Switzerland
Tel.: +41 77 469 12 80
Email: info@laufday.ch
Links: Official race info |
Website
Chlupfwiesstrasse 11
8165 Oberweningen
Switzerland
Tel.: +41 77 469 12 80
Email: info@laufday.ch
Links: Official race info |
Website
5939/993630/2026-03-17 18:47:02